The Villages football preview

The Villages_BuffaloesThe Villages Buffaloes (Class 4A-District 4)

2013 Record:  6-3

Head Coach:  Richard Pettus

Key Players:  Kole Harris (QB/DB, Jr.), Noah Justinger (OL/LB, Sr.), Jabari Jiles (RB/DB, So.), Dylan Leiva (WR/DB, Jr.), Jake Dunagan (OL/DL, Sr.), Matt Glennon (OL/LB, Sr.)

Outcome:  The Buffaloes went from a winless campaign in Class 1A in 2012 to a winning record in their first season in Class 4A, including a 3-game winning streak to end the 2013 season. The Villages will be very young this season, however they are looking for big things from Harris, Justinger and Jiles.

Harris had 19 carries for 146 yards and 10 catches for 230 yards on offense, while adding a team-leading 68 total tackles on defense. As a freshman, Jiles ran for a team-best 1,216 yards and 15 TDs. Both lines of scrimmage will be a team strength in 2014, but the skills positions need improvement.

Early season games against 5A programs Belleview and Central will help the Buffaloes get ready for district play, while games against 1A schools Bell, Wildwood, Pierson Taylor and Hawthorne give them an opportunity to post back-to-back winning seasons.

2014 Football Schedule
Thursday, August 21 – vs. Branford, 7 p.m. (Preseason)
Friday, August 29 – at Belleview, 7:30 p.m.
Friday, September 5 – vs. Central (Brooksville), 7:30 p.m.
Friday, September 12 – at Taylor (Pierson), 7 p.m.
Friday, September 19 – vs. Bradford (Starke), 7:30 p.m.*
Friday, September 26 – vs. Bell, 7:30 p.m.
Friday, October 3 – vs. Umatilla, 7:30 p.m.*
Friday, October 17 – at Keystone Heights, 7:30 p.m.*
Friday, October 24 – at Wildwood, 7:30 p.m.
Friday, October 31 – vs. Interlachen, 7 p.m.*
Friday, November 7 – at Hawthorne, 7:30 p.m.

*District game

The Villages Charter High School website

“The Prep Zone” will count down to kick-off with a daily preview of high school football teams in the North Central Florida area.  Here are the future release dates:

CLASS 4A-DISTRICT 4
July 9 – Bradford (Starke)

CLASS 5A-DISTRICT 5
July 10 – Belleview
July 11 – Crystal River
July 12 – Dunnellon
July 13 – Eastside (Gainesville)
July 14 – North Marion (Citra)
July 15 – Santa Fe (Alachua)
July 16 – Suwannee (Live Oak)

CLASS 5A-DISTRICT 6
July 17 – Central (Brooksville)
July 18 – Weeki Wachee
July 19 – Hernando (Brooksville)
July 20 – Nature Coast (Brooksville)
July 21 – South Sumter (Bushnell)

CLASS 6A-DISTRICT 3
July 22 – Columbia (Lake City)

CLASS 6A-DISTRICT 5
July 23 – Citrus (Inverness)
July 24 – Gainesville
July 25 – Lake Weir (Ocala)
July 26 – Vanguard (Ocala)
July 27 – Forest (Ocala)

CLASS 6A-DISTRICT 6
July 28 – Springstead (Spring Hill)

CLASS 7A-DISTRICT 3
July 29 – Buchholz (Gainesville)

CLASS 8A-DISTRICT 1
July 30 – West Port (Ocala)