Fort White football preview

fort white_indiansFort White Indians (Class 4A-District 2)

2013 Record:  7-2

Head Coach:  Demetric Jackson

Key Players:  Christian Helsel (TE, Sr.), Cameron White (LB, Sr.), Brason Caley (TE, Sr.), Blair Chapman (LB, Sr.), Dre Brown (OL, Sr.), Randall Fraddosio (OL, Sr.)

THE WORD:  Replacing Tavaris Williams, who set the school record with 1,819 yards rushing and scored 21 TDs, will be the biggest challenge for Fort White, which won its first district title in school history last season. Chapman returns with key offensive and defensive experience as he averaged 5.87 yards per carry on 37 carries, and he was second on the team with 102 tackles.

Chapman was also second on the team with 11 receptions, followed by Helsel who was third. The Indians will be solid defensively in the middle with the return of White, who led the team with six sacks last season.

The trip to Madison County in October will be tough, but the Indians will get their other two district games (Fernandina Beach & Pierson Taylor) at home.  That should be enough motivation to give the Indians a chance to get back in the postseason and build on last year’s championship.

2014 Football Schedule
Friday, August 22 – at Dixie County (Cross City), 7:30 p.m. (Preseason)
Friday, August 29 – vs. Hamilton County (Jasper), 7:30 p.m.
Friday, September 5 – at Newberry 7:30 p.m.
Friday, September 12 – vs. Bradford (Starke), 7 p.m.
Friday, September 19 – at Chiles (Tallahassee), 7 p.m.
Friday, October 3 – vs. Fernandina Beach, 7:30 p.m.*
Friday, October 10 – vs. Hilliard, 7:30 p.m.
Friday, October 17 – at Madison County, 7:30 p.m.*
Friday, October 24 – at Suwannee (Live Oak), 7:30 p.m.
Friday, October 31 – vs. Taylor (Pierson), 7 p.m.*
Friday, November 7 – at Buchholz (Gainesville), 7:30 p.m.

*District game

Fort White High School website

 

“The Prep Zone” will count down to kick-off with a daily preview of high school football teams in the North Central Florida area.  Here are the future release dates:

CLASS 4A-DISTRICT 4
July 8 – The Villages
July 9 – Bradford (Starke)

CLASS 5A-DISTRICT 5
July 10 – Belleview
July 11 – Crystal River
July 12 – Dunnellon
July 13 – Eastside (Gainesville)
July 14 – North Marion (Citra)
July 15 – Santa Fe (Alachua)
July 16 – Suwannee (Live Oak)

CLASS 5A-DISTRICT 6
July 17 – Central (Brooksville)
July 18 – Weeki Wachee
July 19 – Hernando (Brooksville)
July 20 – Nature Coast (Brooksville)
July 21 – South Sumter (Bushnell)

CLASS 6A-DISTRICT 3
July 22 – Columbia (Lake City)

CLASS 6A-DISTRICT 5
July 23 – Citrus (Inverness)
July 24 – Gainesville
July 25 – Lake Weir (Ocala)
July 26 – Vanguard (Ocala)
July 27 – Forest (Ocala)

CLASS 6A-DISTRICT 6
July 28 – Springstead (Spring Hill)

CLASS 7A-DISTRICT 3
July 29 – Buchholz (Gainesville)

CLASS 8A-DISTRICT 1
July 30 – West Port (Ocala)