FABC-Source Hoops Class 1A-8A Boys Poll

This poll is produced by the Florida Association of Basketball Coaches (FABC)  and the writers of Source Hoops.  All schools considered are members of the Florida High School Athletic Association.  Area teams in bold.

CLASS 8A
#1  Orlando Evans (18-6)
#2  Orlando Oak Ridge (15-8)
#3  Jacksonville Sandalwood (19-2)
#4  St. Petersburg (18-3)
#5  Winter Park (20-3)
#6  Coral Gables (17-4)
#7  South Miami (15-4)
#8  Hollywood McArthur (15-5)
#9  Miami Beach (17-4)
#10  Orlando Boone (15-8)

CLASS 7A
#1  Wekiva (19-3)
#2  Ft. Lauderdale Boyd Anderson (17-3)
#3  Pompano Beach Blanche Ely (18-2)
#4  Oviedo (18-4)
#5  West Palm Beach Lakes (16-5)
#6  Palm Beach Gardens Dwyer (18-5)
#7  Melbourne (18-2)
#8  Stuart Martin County (16-4)
#9  North Port (16-4)
#10  Bartow (13-9)

CLASS 6A
#1  Lake Minneola (21-2)
#2  Miami Norland (17-5)
#3  Largo (19-1)
#4  Jacksonville Ed White (19-4)
#5  Pembroke Pines Charter (14-4)
#6  Hialeah Gardens Mater Academy (18-5)
#7  Ocala Vanguard (17-5)
#8  Orlando Edgewater (16-6)
#9  Pensacola (18-3)
#10  New Port Richey Mitchell (18-4)

CLASS 5A
#1  Riviera Beach Suncoast (17-2)
#2  Plantation American Heritage (17-5)
#3  Ft. Lauderdale Cardinal Gibbons (18-5)
#4  Ft. Lauderdale Dillard (16-6)
#5  St. Petersburg Gibbs (15-6)
#6  Jacksonville Bishop Kenny (16-6)
#7  Ft. Lauderdale Archbishop McCarthy (16-5)
#8  Tarpon Springs (20-3)
#9  Panama City Rutherford (18-3)
#10  Naples Golden Gate (18-5)

CLASS 4A
#1  Orlando Lake Highland Prep (19-4)
#2  Tampa Berkeley Prep (20-2)
#3  Villages Charter (22-2)
#4  Jacksonville Bolles (21-0)

#5  Melbourne Holy Trinity (20-2)
#6  Marianna (21-1)
#7  Jacksonville Ribault (21-3)
#8  Naples Community School (22-1)
#9  Tallahassee Godby (17-4)
#10  Fort White (16-2)

CLASS 3A
#1  Jacksonville Providence (22-3)
#2  Weston Sagemont (24-0)
#3  Melbourne Florida Air (20-0)
#4  Tampa Prep (20-2)
#5  Lake Worth Christian (19-4)
#6  Orlando First Academy (16-6)
#7  Windermere Prep (17-6)
#8  St. Petersburg Shorecrest Prep (15-3)
#9  Naples First Baptist Academy (15-7)
#10  Daytona Beach Father Lopez (15-8)

CLASS 2A
#1  Orlando Christian Prep (21-0)
#2  Boca Raton Grandview Prep (18-4)
#3  Orlando Faith Christian (16-3)
#4  Deerfield Beach Zion Lutheran (19-5)
#5  Tallahassee Florida A&M DRS (15-8)
#6  Jacksonville North FL Educational Inst. (8-6)
#7  Leesburg First Academy (16-1)
#8  Tampa Bayshore Christian (20-1)
#9  Tampa Cambridge Christian (16-5)
#10 tie  Lake Wales Vanguard (12-3)
#10 tie  Hialeah Champagnat (12-3)

CLASS 1A
#1  Malone (19-4)
#2  Chipley (15-2)
#3  Paxton (21-2)
#4  Chiefland (20-1)
#5  Greensboro West Gadsden (12-4)
#6  Hawthorne (16-4)
#7  Hamilton County (Jasper) (14-5)
#8  Vernon (15-3)
#9  Bratt Northview (15-1)
#10  Wildwood (15-7)