The AP Top 10 Florida High School Football Poll – Preseason

The 2013 Associated Press Florida high school preseason football poll, with first-place votes in parentheses, records, rating points and previous rankings. North Central Florida teams in bold.

Class 8A

1. Apopka (13) 0-0     137
2. Manatee (Bradenton) (1) 0-0     114
3. Plant (Tampa) 0-0     108                                                  
4. Cypress Bay (Weston) 0-0     83
5. Oviedo 0-0     64
6. First Coast (Jacksonville) 0-0     59
7. Fort Pierce Central 0-0     44
8. Dr. Phillips (Orlando) 0-0     42
9. Miramar 0-0     41
10. Christopher Columbus Catholic (Miami) 0-0     24
(tie) South Dade (Homestead) 0-0     24

Others receiving votes: Timber Creek (Orlando) 14, Sandalwood (Jacksonville) 6, Palm Beach Central 4, Palm Beach Gardens 2, DeLand 2, Park Vista Community (Lake Worth) 1, Seminole Ridge (Loxahatchee) 1.

Class 7A

1. St. Thomas Aquinas (Ft. Lauderdale) (14) 0-0     140
2. Osceola (Kissimmee) 0-0     108
3. Dwyer (Palm Beach Gardens) 0-0     106
4. Lincoln (Tallahassee) 0-0     104
5. East Lake (Tarpon Springs) 0-0     92                                                  
6. Boyd Anderson  (Lauderdale Lakes) 0-0     44
7. Sickles (Tampa) 0-0     38                                                  
8. Fletcher (Neptune Beach) 0-0     35
9. Lakeland 0-0     33
10. Palmetto 0-0     27
(tie) Tampa Bay Tech 0-0     27                                                  

Others receiving votes: Plantation 6, Fleming Island (Orange Park) 6, Ridge Community (Davenport) 3, Port Charlotte 1.

Class 6A

1. Miami Central (14) 0-0     140
2. Armwood (Seffner) 0-0     117                                               
3. Miami Northwestern 0-0     115
4. Jefferson (Tampa) 0-0     62                                                 
5. Gainesville 0-0     61
6. Largo 0-0     38                                                
7. Columbia (Lake City) 0-0     34
8. New Smyrna Beach  0-0     33
9. Mainland  (Daytona Beach) 0-0     32
10. Navarre  0-0     28

Others receiving votes: Vanguard (Ocala) 26, Venice 24, Lake Gibson (Lakeland) 14, South Fort Myers 12, St. Augustine 9, Naples 9, Heritage (Palm Bay) 7, Pine Forest (Pensacola) 6, Pensacola 2, Lake Minneola 1.

Class 5A

1. Godby (Tallahassee) (11) 0-0     126
2. Lakewood (St. Petersburg) (1) 0-0     101                                               
3. Pasco (Dade City) 0-0     84   
4. Miami Jackson 0-0     80
5. Immokalee 0-0     72
(tie) Plantation American Heritage (1)  0-0     72
7. Pensacola Catholic 0-0     52
8. West Florida 0-0     44
9. Wakulla (Crawfordville) 0-0     31
10. Palm Bay (Melbourne) 0-0     24

Others receiving votes: Southeast (Bradenton) 20, Lake Wales 13, Mount Dora 12, North Marion (Sparr) 12, Cardinal Gibbons 4, Bishop Kenny (Jacksonville) 4, Ponte Vedra 4, Dunbar (Ft. Myers) 3, Astronaut (Titusville) 2.

Class 4A

1. Booker T. Washington (Miami) (14) 0-0     140
2. University (Fort Lauderdale) 0-0     99
3. Bolles (Jacksonville) 0-0     98
4. Madison County 0-0     92

5. Cocoa 0-0     87

Others receiving votes: Raines (Jacksonville) 19, Glades Central (Belle Glade) 19, East Gadsden (Havana) 6.

Class 3A

1. Clearwater Central Catholic (8) 0-0     132                                                 
2. American Heritage (Delray Beach) (5) 0-0     124
3. Trinity Christian (Jacksonville) (1) 0-0     104
4. Trinity Catholic (Ocala) 0-0     103

5. Tampa Catholic 0-0     42                                                 
Others receiving votes: Cardinal Newman (Palm Beach) 22, Pahokee 18, First Academy (Orlando) 9, Fort Meade 6.

Class 2A

1. University Christian (Jacksonville) (13) 0-0     139
2. Warner Christian (Daytona Beach) (1) 0-0     121
3. North Florida Christian (Tallahassee) 0-0     84
4. Glades Day (Belle Glade) 0-0     40
5. Carrollwood Day (Tampa) 0-0     37                                                  

Others receiving votes: Champagnat Catholic (Hollywood) 36, Jupiter Christian 35, Dade Christian (Miami) 34, Indian Rocks Christian (Largo) 19, First Baptist 15.

Class A

1. Northview (Bratt) (9)  0-0     133
2. Trenton (3)  0-0     122
3. Union County (Lake Butler) (2) 0-0     111
4. Blountstown 0-0     62
5. Lafayette (Mayo) 0-0     46

Others receiving votes: Newberry 38, Dixie County (Cross City) 27, Port St. Joe 13, Liberty County (Bristol) 8.