2012 Classification Rankings – Final | FloridaHSFootball.com

Here is the final 2012 poll for the FloridaHSFootball.com Classification Rankings.

Team & Ranking followed by first place votes, 2012 Record of Finish, total voting points and previous standing

CLASS 8A
1. Apopka (9), 13-2, 108, 12
2. Weston Cypress Bay, 12-3, 98, 5
3. Orlando Dr. Phillips, 13-1, 89, 1
4. Neptune Beach Fletcher, 11-2, 64, 4
5. Tarpon Springs East Lake, 11-2, 58, 10
6. Miami Killian, 10-2, 55, 9
T7. Miami Columbus, 9-4, 54, NR
T7. Tampa Plant, 10-2, 54, 2
9. Orlando Timber Creek, 10-2, 35, 7
10. Altamonte Springs Lake Brantley, 9-2, 30, 3
11. Vero Beach, 10-2, 18, 6
12. Homestead South Dade, 10-2, 16, 8

Other Teams Receiving Votes
Miramar 7, Loxahatchee Seminole Ridge 6, Tampa Wharton 6, South Plantation 2, Palm Beach Central 2

CLASS 7A
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (9), 13-2, 108, 4
2. Bradenton Manatee, 13-1, 96, 1
3. Tallahassee Lincoln, 12-2, 93, 6
4. Kissimmee Osceola, 13-1, 75, 5
5. Fort Pierce Central, 11-1, 62, 3
6. Oviedo, 11-2, 52, 11
7. Plant City Durant, 11-1, 45, 8
8. Lauderdale Lakes Boyd Anderson, 9-3, 44, NR
9. Palm Beach Gardens Dwyer, 9-3, 36, 9
10. Jacksonville First Coast, 10-1, 33, 2
11. Lithia Newsome, 8-5, 14, NR
T12. Oakland Park Northeast, 9-2, 10, 7
T12. Orlando Evans, 9-3, 10, NR

Other Teams Receiving Votes
Davenport Ridge Community 8, Lakeland 6, Delray Beach Atlantic 5, Plantation 4, Orange Park Fleming Island 1

CLASS 6A
1. Miami Central (9), 12-2, 108, 5
2. Gainesville, 11-1, 96, 1
3. Naples, 12-1, 92, 2
4. Lake City Columbia, 11-1, 75, 3
5. Navarre, 12-2, 72, 11
6. St. Augustine, 11-1, 43, 6
7. Seffner Armwood, 9-4, 35, NR
T8. Largo, 10-1, 30, 4
T8. Winter Haven, 10-2, 30, 10
10. Daytona Beach Mainland, 9-4, 27, NR
11. Miami Northwestern, 9-3, 26, 9
12. Tampa Hillsborough, 9-2, 17, 12

Other Teams Receiving Votes
Lakeland Lake Gibson 16, New Smyrna Beach 11, Melbourne Palm Bay 10, Miami Carol City 6, Milton 4, Palm Bay Heritage 2, Ocala Vanguard 2

CLASS 5A
1. Tallahassee Godby (9), 14-1, 108, 3
2. Immokalee, 11-4, 89, NR
3. Tampa Robinson, 12-2, 86, 4
4. Crawfordville Wakulla, 11-1, 71, 1
5. Dade City Pasco, 12-1, 55, 5
T6. Miami Jackson, 8-5, 45, NR
T6. Plantation American Heritage, 9-2, 45, 2
T6. St. Petersburg Lakewood, 10-2, 45, 11
9. Miami Norland, 9-3, 31, 8
10. Pensacola West Florida, 10-1, 25, 6
11. Jacksonville Bishop Kenny, 9-4, 23, NR
12. Merritt Island, 10-2, 21, 9

Other Teams Receiving Votes
Lake Wales 14, Belle Glade Glades Central 13, Glen St. Mary Baker County 7, Palmetto 7, Ponte Vedra 7, Bradenton Southeast 6, Gulf Breeze 4

CLASS 4A
1. Miami Booker T. Washington (9), 13-1, 108, 1
2. Jacksonville Bolles, 12-2, 99, 3
3. Cocoa, 10-3, 83, 4
4. Bushnell South Sumter, 11-1, 78, 2
5. Yulee, 9-4, 55, NR
6. Havana East Gadsden, 9-3, 53, 6

Other Teams Receiving Votes
Jacksonville Raines 30, Mount Dora 7

CLASS 3A
1. University School (9), 12-0, 108, 1
2. Madison County, 12-2, 98, 3
3. Delray Beach American Heritage, 11-1, 85, 2
4. Orlando First Academy, 12-1, 83, 5
5. Clearwater Central Catholic, 11-2, 74, 6
6. Pensacola Catholic, 8-4, 21, NR

Other Teams Receiving Votes
Jacksonville Trinity Christian 21, Hollywood Chaminade-Madonna 16

CLASS 2A
1. Jacksonville University Christian (9), 13-1, 108, 3
2. Miami Dade Christian, 12-1, 98, 1
3. South Daytona Warner Christian, 11-2, 2
4. Naples First Baptist, 12-1, 79, 6
5. Belle Glade Glades Day, 9-3, 72, 4
6. Tallahassee North Florida Christian, 7-4, 36, NR

Other Teams Receiving Votes
Lake Mary Prep 31

CLASS 1A
1. Bratt Northview, 11-3, 108, NR
2. Trenton, 13-1, 99, 2
3. Newberry, 9-4, 87, 4
4. Lake Butler Union County, 11-1, 77, 1
5. Bristol Liberty County, 10-3 ,71, 3
6. Mayo Lafayette, 9-3, 56, 5

Other Teams Receiving Votes:
Freeport 15